Autumn Series 2018

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 8:29 on October 23, 2018

Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 46, Scoring system: Autumn Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett Sept 22nd R1 Sept 22nd R2 Sept 29th R1 Sept 29th R2 Oct 20th R1 Oct 20th R2
1st RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 10 3 1 (2) 1 (3) 1 (2)
2nd RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 23 4 (DNC) (DNC) (3) 1 2 1
3rd RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 15 5 2 1 2 (4) (3) (3)
4th RS400 Senior 1141 Seamus O'C/Alan Leddy 942 34 10 3 3 (DNC) (DNC) (5) 4
5th RS200 Senior 290 Paul Kinsella & Greg 1046 39 14 (DNC) (DNC) (DNC) 5 4 5
6th RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 41 15 (DNC) DNC 5 2 (DNC) (DNC)
7th RS400 Senior 1276 A.N.Other/Fiachra Etchingham 942 45 17 4 4 (DNC) (DNC) (DNC) DNC
8th RS200 Junior 617, 615 Grainne Allen / Aine Keogh 1046 45 19 (DNC) DNC 4 7 (DNC) (DNC)
9th RS200 Senior 784 Muriel Lowe 1046 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS200 Junior 421 A. N. Other 1046 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS400 Senior 1040 Robert Galligan 942 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS400 Senior 1436 Simon Herriott 942 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS400 Senior 1017 Sean Clery 942 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC
9th RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1046 53 25 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC

Fast PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Autumn Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett Sept 22nd R1 Sept 22nd R2 Sept 29th R1 Sept 29th R2 Oct 20th R1 Oct 20th R2
1st ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 14 4 (2) 2 1 1 (4) (4)
2nd WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 23 4 1 1 (DNC) (DNC) 2 (7)
3rd ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 19 6 (5) (3) 2 2 (5) 2
4th WAYFARER Senior 10934 Kieran Keogh/Adam Leddy 1102 42 13 (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) 1
5th GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 39 13 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 1 6
6th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 39 13 3 4 (DNC) DNC (DNC) (DNC)
7th GP14 Senior 13192 A.N. Other 1133 40 14 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 5
8th LASER Senior 201375 Aidan Geraghty 1098 44 15 (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) 3
9th LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 41 15 4 5 (DNC) DNC (DNC) (DNC)
10th LASER RADIAL Junior 183110 A.N. Other 1142 44 18 (6) 6 DNC DNC (DNC) (DNC)
11th GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 52 21 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC)
11th WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 52 21 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC)
11th LASER RADIAL Junior 173815 Kevin Gillan 1142 52 21 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC)
11th WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1102 52 21 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC)
11th GP14 Senior 13878 David Snow /Debbie Lee [PTB] 1133 52 21 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC)

Sept 22nd R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 52:30 3 0:50:11
2 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 2 53:57 3 0:51:35
3 RS400 Senior 1141 Seamus O'C/Alan Leddy 942 3 53:31 3 0:56:49
4 RS400 Senior 1276 A.N.Other/Fiachra Etchingham 942 4 60:25 3 1:04:08

Sept 22nd R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 1 46:22 2 0:44:20
2 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 2 46:36 2 0:44:33
3 RS400 Senior 1141 Seamus O'C/Alan Leddy 942 3 48:29 2 0:51:28
4 RS400 Senior 1276 A.N.Other/Fiachra Etchingham 942 4 51:45 2 0:54:56

Sept 29th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 55:00 3 0:52:35
2 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 2 57:20 3 0:54:49
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 53:54 3 0:57:13
4 RS200 Junior 617, 615 Grainne Allen / Aine Keogh 1046 4 60:25 3 0:57:46
5 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 5 54:34 3 0:57:56

Sept 29th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 33:17 3 0:35:20
2 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 2 34:47 3 0:36:55
3 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 3 40:25 3 0:38:38
4 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 4 41:02 3 0:39:14
5 RS200 Senior 290 Paul Kinsella & Greg 1046 5 50:30 3 0:48:17
6 RS200 Junior 617, 615 Grainne Allen / Aine Keogh 1046 7 DNF    

Oct 20th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 32:10 3 0:30:45
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 29:51 3 0:31:41
3 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 3 34:25 3 0:32:54
4 RS200 Senior 290 Paul Kinsella & Greg 1046 4 35:15 3 0:33:42
5 RS400 Senior 1141 Seamus O'C/Alan Leddy 942 5 40:49 3 0:43:20

Oct 20th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 41:40 3 0:44:14
2 RS200 Senior 1315/632 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 2 47:22 3 0:45:17
3 RS200 Junior 1479 Ruairi O'Cleirigh/Lorcan O'Brien McL 1046 3 47:44 3 0:45:38
4 RS400 Senior 1141 Seamus O'C/Alan Leddy 942 4 45:01 3 0:47:47
5 RS200 Senior 290 Paul Kinsella & Greg 1046 5 50:00 3 0:47:48

Sept 22nd R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 52:14 3 0:47:24
2 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 2 62:35 3 0:56:05
3 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 3 69:50 3 1:02:34
4 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 4 74:45 3 1:05:27
5 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 5 75:02 3 1:07:14
6 LASER RADIAL Junior 183110 A.N. Other 1142 6 85:02 3 1:14:28

Sept 22nd R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 45:13 2 0:41:02
2 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 2 45:57 2 0:41:10
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 49:38 2 0:44:28
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 52:24 2 0:46:57
5 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 5 54:43 2 0:47:55
6 LASER RADIAL Junior 183110 A.N. Other 1142 6 57:36 2 0:50:26

Sept 29th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 1 63:40 3 0:57:03
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 2 65:43 3 0:58:53

Sept 29th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 1 45:17 3 0:40:35
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 2 55:18 3 0:49:33

Oct 20th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 1 33:39 3 0:29:42
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 33:12 3 0:30:08
3 GP14 Senior 13192 A.N. Other 1133 3 34:28 3 0:30:25
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 34:20 3 0:30:46
5 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 5 35:47 3 0:32:04

Oct 20th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Kieran Keogh/Adam Leddy 1102 1 40:51 3 0:37:04
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 2 42:37 3 0:38:11
3 LASER Senior 201375 Aidan Geraghty 1098 3 42:17 3 0:38:31
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 43:51 3 0:39:18
5 GP14 Senior 13192 A.N. Other 1133 5 45:13 3 0:39:55
6 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 6 45:40 3 0:40:18
7 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 7 45:40 3 0:41:26



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com