Championship Series 2018

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 14:47 on September 9, 2018

Asymmetric Fleet

Sailed: 39, Discards: 16, To count: 23, Rating system: PY, Entries: 46, Scoring system: Championship Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett May 5th R1 May 5th R2 May 12th R1 May 12th R2 May 12th R3 May 26th R1 May 26th R2 June 2nd R1 June 2nd R2 June 2nd R3 June 9th R1 June 9th R2 June 16th R1 June 16th R2 June 30th R1 June 30th R2 June 30th R3 July 7th R1 July 7th R2 July 7th R3 July 14th R1 July 14th R2 July 21st R1 July 21st R2 July 28th R1 July 28th R2 4th Aug R1 4th Aug R2 4th Aug R3 18th Aug R1 18th Aug R2 18th Aug R3 25th Aug R1 25th Aug R2 Sept 1st R1 Sept 1st R2 Sept 8th R1 Sept 8th R2 Sept 8th R3
1st RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 144 28 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (3) 1 (4) (4) 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 2 3 2 1 (DNC) (DNC) (DNC)
2nd RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 164 48 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 3 3 (DNC) (DNC) 1 1 3 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2 DNC 2 2 DNC DNC 1 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 2 1 1 1
3rd RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 149 49 (DNC) (DNC) 2 2 2 1 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 2 2 2 (DNC) (DNC) (DNC) 1 (DNC) 3 (4) (DNC) (DNC) 2 3 2 2 4 3 3 2 (DNC) (DNC) 3 2 2
4th RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 213 86 2 2 4 4 3 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 3 2 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) DNC 5 (7) DNC DNC 3 2 5 4 3 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
5th RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 227 100 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 1 1 (DNC) DNC (8) (8) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) 3 6 5 4 4 4 3 5 3 3
6th RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 251 117 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 1 2 2 (DNC) DNC 7 5 DNC DNC 5 6 4 7 2 4 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
7th RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 259 120 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC 4 2 5 DNC 3 3 4 DNC DNC DNC (DNC) DNC 6 6 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) 5 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
8th RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 266 122 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC 1 1 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 3 4 2 6 (DNC)
9th RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 268 123 DNC DNC 3 3 4 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 5 5 (DNC) (DNC) 4 4 4
10th RS200 Senior 1315 Paddy Barnwell 1046 290 140 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) DNC DNC 4 4 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC
11th RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 294 141 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 3 4 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC
12th RS FEVA Junior 2938 Alan Leddy & Kella Leddy 1240 302 148 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2 DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC
13th RS FEVA Junior 1592 L. Bolger 1240 303 149 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3 DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC
14th RS FEVA Junior 1777 Toby Bellhouse/Sophie Haiden O'Connor 1240 298 149 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 6 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC
15th RS FEVA Junior 177 Marlena Barnwell 1240 303 151 DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC 6 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC

Fast PY Fleet

Sailed: 39, Discards: 16, To count: 23, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Championship Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett May 5th R1 May 5th R2 May 12th R1 May 12th R2 May 12th R3 May 26th R1 May 26th R2 June 2nd R1 June 2nd R2 June 2nd R3 June 9th R1 June 9th R2 June 16th R1 June 16th R2 June 30th R1 June 30th R2 June 30th R3 July 7th R1 July 7th R2 July 7th R3 July 14th R1 July 14th R2 July 21st R1 July 21st R2 July 28th R1 July 28th R2 4th Aug R1 4th Aug R2 4th Aug R3 18th Aug R1 18th Aug R2 18th Aug R3 25th Aug R1 25th Aug R2 Sept 1st R1 Sept 1st R2 Sept 8th R1 Sept 8th R2 Sept 8th R3
1st WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 115 27 1 (2) (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 1 1 1 1 1 2 1 (3) (3) (5) 1 1 1 1 1 (3) 1 2 1 2 1 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (3) (3) 1 1 (3)
2nd LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 175 61 3 (4) (5) (5) 3 (5) (5) 3 4 3 4 (DNS) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 2 3 3 3 (DNC) (DNC) (DNC) 1 2 4 3 3 1 3 2 (DNC) (DNC) 2 2 3 2 2
3rd GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 194 66 4 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 1 4 4 4 3 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 1 2 (DNC) DNC 1 2 1 (DNC) (DNC) DNC 2 1 1 1 2 6 1
4th WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 230 92 (DNC) (DNC) 2 2 3 3 3 (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC 5 DNC 2 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC 2 1 3 3 2 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
5th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 253 99 5 5 (DNC) (DNC) (DNC) 6 6 2 2 2 2 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 4 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC (DSQ) 2 1 (DNC) (DNC) 5 4 4 4 4
6th ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 259 125 (DNC) (DNC) 4 4 (DNS) (DNC) (DNC) 4 3 (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC 6 5 4 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) 4 5 5 3 5
7th ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 271 126 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 2 3 4 5 6 6 4 4 4 DNC DNC DNC (DNC) 3 DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
8th GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 271 128 (DNC) (DNC) 1 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC (DNC) DNC 1 2 2 (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
9th WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 292 144 (DNC) (DNC) 3 3 DNS (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC 3 4 DNC DNC DNC DNC 4 DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
10th RSAero7/5 Senior 1319 Roy Van Maanen 1068 291 145 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2 2 (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC 2 3 DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
11th RSAero7 Senior 1319 Fiachra Etchingham 1068 301 150 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) 3 2 2 DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
12th GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 305 155 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1 3 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
13th LASER Senior 179048 Karl 1098 305 156 2 3 (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
14th LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 306 159 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 4 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
15th Omega Senior 4991 Denis Callan 1075 310 160 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5 4 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)

May 5th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 31:43 3 0:30:19
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 37:52 3 0:36:12

May 5th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 29:05 3 0:27:48
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 36:17 3 0:34:41

May 12th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 24:37 3 0:23:32
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 22:59 3 0:24:24
3 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 3 25:19 2 0:30:38
4 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 4 32:22 3 0:30:57

May 12th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 26:20 3 0:25:11
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 24:21 3 0:25:51
3 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 3 25:42 2 0:31:05
4 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 4 39:48 3 0:38:03

May 12th R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 27:35 3 0:26:22
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 25:36 3 0:27:11
3 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 3 36:43 3 0:35:06
4 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 4 29:31 2 0:35:42

May 26th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 34:06 3 0:36:12
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 2 38:12 3 0:36:31
3 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 3 41:51 3 0:40:01

May 26th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 37:14 3 0:35:36
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 34:33 3 0:36:41
3 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 3 38:48 3 0:37:06

June 2nd R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 20:20 3 0:19:26
2 RS FEVA Junior 2938 Alan Leddy & Kella Leddy 1240 2 29:25 3 0:23:43
3 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 3 27:00 3 0:25:49

June 2nd R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 18:41 3 0:17:52

June 2nd R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 19:04 3 0:18:14

June 9th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 37:03 2 0:35:25
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 44:01 2 0:42:05
3 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 3 40:20 2 0:42:49
4 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 4 49:55 2 0:47:43
5 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 5 62:25 1 1:40:40

June 9th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 31:22 2 0:29:59
2 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 2 58:05 2 0:55:32
3 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 3 61:00 2 0:58:19
4 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 4 56:13 2 0:59:41

June 16th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 28:11 3 0:29:55
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 34:13 3 0:32:43
3 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 3 35:51 3 0:34:16
4 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 5 DNF    

June 16th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 26:52 3 0:28:31
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 31:04 3 0:29:42
3 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 3 31:22 3 0:29:59

June 30th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 48:22 3 0:46:14
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 44:43 3 0:47:28
3 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 3 1:08:15 3 1:05:15

June 30th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 38:34 3 0:36:52
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 34:45 3 0:36:53
3 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 3 44:10 3 0:42:13

June 30th R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 31:45 3 0:30:21
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 31:48 3 0:33:45
3 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 4 DNF    

July 7th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 1 36:10 3 0:38:24
2 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 2 31:55 2 0:38:37
3 RS FEVA Junior 1592 L. Bolger 1240 3 41:54 2 0:50:41

July 7th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 1 17:01 2 0:20:35
2 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 2 27:24 3 0:29:05

July 7th R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 1 16:18 2 0:19:43
2 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 2 25:40 3 0:27:15

July 14th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 24:57 3 0:26:29
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 28:32 3 0:27:17
3 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 3 30:00 3 0:28:41
4 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 5 DNF    

July 14th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 23:17 3 0:22:16

July 21st R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 1 37:48 3 0:36:08
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 37:50 3 0:36:10
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 34:17 3 0:36:24
4 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 4 38:29 3 0:36:47
5 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 5 39:58 3 0:38:13
6 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 6 41:08 3 0:39:19
7 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 7 38:28 3 0:40:50
8 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 8 34:45 2 0:42:02

July 21st R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 1 47:07 3 0:45:03
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 47:30 3 0:45:25
3 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 4 48:03 3 0:45:56
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 4 43:16 3 0:45:56
5 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 5 43:36 3 0:46:17
6 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 6 48:56 3 0:46:47
7 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 7 50:38 3 0:48:24
8 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 8 41:55 2 0:50:42

July 28th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 38:07 3 0:36:26

July 28th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 25:07 3 0:24:01

4th Aug R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 39:55 3 0:38:10
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 36:08 3 0:38:21
3 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 3 44:15 3 0:42:18
4 RS200 Senior 1315 Paddy Barnwell 1046 4 44:37 3 0:42:39
5 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 5 40:28 3 0:42:57
6 RS FEVA Junior 177 Marlena Barnwell 1240 6 45:14 2 0:54:43

4th Aug R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 33:29 3 0:32:01
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 37:05 3 0:35:27
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 34:15 3 0:36:22
4 RS200 Senior 1315 Paddy Barnwell 1046 4 38:05 3 0:36:25
5 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 6 DNF    

4th Aug R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 22:56 2 0:21:55
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 21:50 2 0:23:11
3 RS200 Senior 1315 Paddy Barnwell 1046 3 24:52 2 0:23:46
4 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 4 22:30 2 0:23:53
5 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 5 25:56 2 0:24:48

18th Aug R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 35:20 3 0:33:47
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 34:27 3 0:36:34
3 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 3 31:48 2 0:38:28
4 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 4 40:18 3 0:38:32
5 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 5 41:03 3 0:39:15
6 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 7 DNF    

18th Aug R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 31:02 2 0:29:40
2 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 2 29:07 2 0:30:55
3 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 3 32:21 2 0:30:56
4 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 4 29:26 2 0:31:15
5 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1046 5 33:32 2 0:32:04
6 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 6 21:58 1 0:35:26
7 RS200 Senior 290 Paul Kinsella & Greg 1046 8 DNF    

18th Aug R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 16:53 1 0:16:08
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh/Luke Horgan 1046 2 18:09 1 0:17:21
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 17:05 1 0:18:08
4 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 942 4 17:50 1 0:18:56
5 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 5 50:00 1 0:40:19

25th Aug R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 28:49 3 0:27:33
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 2 30:42 3 0:29:21
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 28:45 3 0:30:31
4 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 4 29:34 2 0:35:46
5 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 5 30:16 2 0:36:37
6 RS FEVA Junior 1777 Toby Bellhouse/Sophie Haiden O'Connor 1240 6 33:14 2 0:40:12
7 RS FEVA Junior 0700 Cian Saoirse/Caoimhe Saoirse 1240 8 DNF    

25th Aug R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 54:11 3 0:51:48
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 53:10 3 0:56:26
3 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 3 61:10 3 0:58:29
4 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 4 61:32 2 1:14:26
5 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 5 65:04 2 1:18:43
6 RS FEVA Junior 1777 Toby Bellhouse/Sophie Haiden O'Connor 1240 6 65:32 2 1:19:16

Sept 1st R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 39:47 3 0:38:02
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 2 40:21 3 0:38:35
3 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 3 41:20 3 0:39:31
4 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 4 35:24 2 0:42:49

Sept 1st R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Emma Hynes 1046 1 35:25 3 0:33:52
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 35:57 3 0:34:22
3 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 3 28:40 2 0:34:41
4 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 4 36:35 3 0:34:58

Sept 8th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 17:50 3 0:17:03
2 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 2 20:55 3 0:20:00
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 3 19:20 3 0:20:31
4 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 4 23:58 2 0:29:00
5 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 5 24:09 2 0:29:13

Sept 8th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 24:49 3 0:23:44
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 26:58 3 0:28:38
3 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 3 23:44 2 0:28:43
4 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 4 25:22 2 0:30:41
5 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 6 DNF    

Sept 8th R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 20:41 3 0:19:46
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 19:12 3 0:20:23
3 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O’Brien McL/Ruairi O’Cleirigh 1240 3 17:35 2 0:21:16
4 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn/Ben Lumley 1240 4 17:52 2 0:21:37

May 5th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 26:52 3 0:24:23
2 LASER Senior 179048 Karl 1098 2 28:02 3 0:25:32
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 29:33 3 0:25:53
4 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 4 30:31 3 0:26:56
5 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 5 34:33 3 0:30:58

May 5th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 27:25 3 0:24:12
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 2 27:13 3 0:24:42
3 LASER Senior 179048 Karl 1098 3 35:42 3 0:32:31
4 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 4 37:24 3 0:32:45
5 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 5 40:03 3 0:35:53

May 12th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 1 28:12 3 0:24:53
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 29:09 3 0:26:27
3 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 3 29:44 3 0:26:59
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 36:42 3 0:32:53
5 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 5 38:03 3 0:33:19

May 12th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 1 29:39 3 0:26:10
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 30:03 3 0:27:16
3 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 3 31:03 3 0:28:11
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 38:12 3 0:34:14
5 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 5 39:25 3 0:34:31

May 12th R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 1 32:39 3 0:28:49
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 41:43 3 0:36:32
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 40:16 3 0:36:32
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 7 DNS    
4 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 7 DNS    

May 26th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 37:39 3 0:34:10
2 RSAero7/5 Senior 1319 Roy Van Maanen 1129 2 40:06 3 0:35:31
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 39:22 3 0:35:43
4 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 4 42:42 3 0:37:23
5 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 5 44:35 3 0:39:02
6 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 6 44:54 3 0:40:14

May 26th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 38:12 3 0:34:40
2 RSAero7/5 Senior 1319 Roy Van Maanen 1129 2 39:53 3 0:35:20
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 39:27 3 0:35:48
4 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1142 4 41:50 3 0:36:38
5 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 5 42:37 3 0:37:19
6 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 6 43:19 3 0:38:49

June 2nd R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 25:03 3 0:22:44
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 2 26:47 3 0:24:00
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 28:27 3 0:24:55
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 29:26 3 0:26:22

June 2nd R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 22:45 3 0:20:39
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 2 26:25 3 0:23:40
3 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 3 26:47 3 0:24:00
4 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 4 32:46 3 0:28:42

June 2nd R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 23:34 3 0:21:23
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 2 26:06 3 0:23:23
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 28:43 3 0:25:09

June 9th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 38:49 2 0:35:13
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 2 46:35 2 0:41:44
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 48:48 2 0:43:44
4 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 4 58:10 1 1:41:52

June 9th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 35:37 2 0:32:19
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 2 43:48 2 0:39:15
3 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 3 48:58 2 0:43:53
4 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 7 DNS    

June 16th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 33:52 3 0:29:53
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 2 40:01 3 0:36:19
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 50:00 3 0:44:48
4 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 5 DNF    

June 16th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 29:21 3 0:26:38
2 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 4 DNF    
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 DNF    

June 30th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 1 50:58 3 0:44:59
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 50:36 3 0:45:55
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 55:18 3 0:50:11
4 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 4 57:24 3 0:50:40
5 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 5 1:01:20 3 0:54:57
6 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 6 1:01:23 3 0:55:00

June 30th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 42:08 3 0:38:14
2 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 2 43:26 3 0:38:20
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 43:34 3 0:39:32
4 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 4 45:09 3 0:39:51
5 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 5 45:56 3 0:41:10
6 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 6 47:11 3 0:42:17

June 30th R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 34:33 3 0:31:21
2 GP14 Junior 13573/13295/13624 Ciaran Keogh 1133 2 35:52 3 0:31:39
3 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 3 37:18 3 0:32:55
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 37:47 3 0:33:51
5 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 5 38:16 3 0:34:43
6 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 6 40:06 3 0:35:56

July 7th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 38:47 3 0:35:12
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 40:58 3 0:35:52
3 RSAero7 Senior 1319 Fiachra Etchingham 1068 3 39:32 3 0:37:01
4 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 43:44 3 0:39:11

July 7th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 27:03 3 0:24:33
2 RSAero7 Senior 1319 Fiachra Etchingham 1068 2 27:20 3 0:25:36
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 30:12 3 0:26:27
4 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 29:58 3 0:26:51

July 7th R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 25:19 3 0:22:58
2 RSAero7 Senior 1319 Fiachra Etchingham 1068 2 26:27 3 0:24:46
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 29:16 3 0:25:38
4 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 30:45 3 0:27:33

July 14th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 28:39 3 0:26:00
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 DNF    

July 14th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 27:02 3 0:24:32

July 21st R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 37:06 3 0:32:45
2 RSAero7/5 Senior 1319 Roy Van Maanen 1068 2 36:41 3 0:34:21
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 38:09 3 0:34:37

July 21st R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 45:03   0:40:53
2 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 2 47:38   0:42:03
3 RSAero7/5 Senior 1319 Roy Van Maanen 1068 3 47:17   0:44:16
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 51:03   0:45:45
5 LASER Senior 196551 Bernadette 1098 5 70:37   1:04:19

July 28th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 1 46:37 3 0:40:49
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 2 45:22 3 0:41:10
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 50:00 3 0:44:48

July 28th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 28:55 3 0:26:14
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 32:22 3 0:28:21

4th Aug R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 43:36 3 0:38:29
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 2 44:12 3 0:40:07
3 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 3 46:10 3 0:41:54
4 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 4 32:34 2 0:42:47

4th Aug R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 37:48 3 0:34:18
2 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 2 40:04 3 0:35:22
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 42:44 3 0:37:25
4 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 4 41:35 3 0:37:44

4th Aug R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 24:39 2 0:21:45
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 2 24:17 2 0:22:02
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 26:23 2 0:23:06

18th Aug R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 1 41:53 3 0:36:41
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 41:29 3 0:37:39
23 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 27 DSQ    

18th Aug R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 32:42 2 0:29:40
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 2 35:51 2 0:32:07
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 39:36 2 0:34:41

18th Aug R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 1 17:37 1 0:15:47
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 22:35 1 0:19:47
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 23:36 1 0:21:25

25th Aug R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 1 38:57 3 0:34:23
2 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 2 39:05 3 0:34:30
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 38:28 3 0:34:54
4 WAYFARER Senior 10939 David Nixon/Dejan Jug 1102 4 39:52 3 0:36:11
5 Omega Senior 4991 Denis Callan 1075 5 39:22 1 1:49:52

25th Aug R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 61:12 3 0:54:01
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 61:33 3 0:55:51
3 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1133 3 63:24 3 0:55:57
4 Omega Senior 4991 Denis Callan 1075 4 32:15 1 1:30:00

Sept 1st R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 42:09 3 0:37:12
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 42:50 3 0:37:30
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 44:22 3 0:40:16
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 4 45:38 3 0:40:53
5 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 5 45:57 3 0:41:10
6 RSAero9 Senior 1319 Paul Phelan 1019 7 DNF    

Sept 1st R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 36:45 3 0:32:26
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 39:44 3 0:34:48
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 39:46 3 0:36:05
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 40:18 3 0:36:07
5 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 5 40:59 3 0:36:43
6 RSAero9 Senior 1319 Paul Phelan 1019 7 DNF    

Sept 8th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 27:10 3 0:24:39
2 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 2 29:10 3 0:25:45
3 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 3 30:24 3 0:26:37
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 31:20 3 0:28:05
5 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 5 31:36 3 0:28:19

Sept 8th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 1 29:54 3 0:27:08
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 31:55 3 0:27:57
3 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 3 34:26 3 0:30:51
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 35:21 3 0:31:41
5 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 6 DNF    

Sept 8th R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569/13754 Norman Lee 1133 1 21:00 3 0:18:32
2 LASER RADIAL Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1142 2 23:50 3 0:20:52
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan 1102 3 23:20 3 0:21:10
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty/Eilis O'Driscoll 1116 4 25:35 3 0:22:55
5 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1116 5 25:46 3 0:23:05



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com