Spring Series 2018

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 15:52 on May 7, 2018

Asymmetric Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Spring Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett April 7th R1 April 7th R2 April 14th R1 April 14th R2 April 14th R3 April 21st R1 April 21st R2 April 28 R1 April 28th R2
1st RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 25 5 1 1 (2) 1 1 1 (2) (DNC) (DNC)
2nd RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 52 12 (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) 2 1 1 1
3rd RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 54 18 2 2 (9) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 4 4
4th RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 49 20 (DNC) (DNC) (9) 4 (6) DNC DNC 2 2
5th RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 50 20 (DNC) (DNC) 3 3 2 DNC DNC (DNC) (DNC)
6th RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 51 21 (DNC) (DNC) 4 2 3 DNC DNC (DNC) (DNC)
7th RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 49 21 3 3 5 (6) 4 (DNC) DNC (DNC) (DNC)
8th RS400 Senior 589 Conor Clery 942 53 23 (DNC) (DNC) 1 5 5 DNC DNC (DNC) (DNC)
9th RS200 Junior 421 A. N. Other 1046 65 25 (DNC) DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 3 3

Fast PY Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Spring Series 2018
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett April 7th R1 April 7th R2 April 14th R1 April 14th R2 April 14th R3 April 21st R1 April 21st R2 April 28 R1 April 28th R2
1st LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 34 6 (DNC) (DNC) 1 1 1 1 2 (DNC) (DNC)
2nd WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 42 12 2 1 (DNC) (DNC) DNC (DNC) (DNC) 1 2
3rd GP14 Senior 13569 Norman Lee 1133 37 13 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 3 1 2 1
4th ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 44 16 (DNC) (DNC) 3 2 3 4 4 (DNC) (DNC)
5th GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 47 19 1 2 (DNC) (DNC) DNC 5 5 (DNC) (DNC)
6th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1116 43 19 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2 3 4 4
7th LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1135 54 24 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) 3 3
8th LASER Senior 179048 Paul Kinsella 1098 64 30 DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)
8th LASER Junior 167830 James Delaney 1098 64 30 DNC DNC DNC DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (DNC)

April 7th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 37:26 3 0:39:44
2 RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 2 35:38 2 0:43:06
3 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 3 40:10 2 0:48:35

April 7th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 46:51 3 0:49:44
2 RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 2 51:20 2 1:02:06
3 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 3 52:08 2 1:03:04

April 14th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 589 Conor Clery 942 1 12:35 3 0:13:21
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 13:27 3 0:14:17
3 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 3 15:22 3 0:14:41
4 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 4 15:14 3 0:16:10
5 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 5 21:06 2 0:25:31
6 RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 9 DNF    
6 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 9 DNF    
6 RS500 Senior 608 A. N. Other 973 9 DNF    

April 14th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 17:27 3 0:18:31
2 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 2 18:13 3 0:19:20
3 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 3 20:14 3 0:19:21
4 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 4 20:49 3 0:19:54
5 RS400 Senior 589 Conor Clery 942 5 19:26 3 0:20:38
6 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 6 26:00 3 0:20:58
7 RS500 Senior 608 A. N. Other 973 8 DNF    

April 14th R3 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 17:53 3 0:18:59
2 RS200 Senior 776 Ciaran Keogh 1046 2 20:12 3 0:19:19
3 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham 942 3 18:42 3 0:19:51
4 RS FEVA Junior 1753 Calum Quinn / Ben Lumley 1240 4 25:00 3 0:20:10
5 RS400 Senior 589 Conor Clery 942 5 19:07 3 0:20:18
6 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 6 21:53 3 0:20:55

April 21st R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 1 24:23 3 0:25:53
2 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 2 27:15 3 0:26:03

April 21st R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 29:55 3 0:28:36
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 27:32 3 0:29:14

April 28 R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 40:01 3 0:38:15
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 2 52:15 3 0:49:57
3 RS200 Junior 421 A. N. Other 1046 3 62:11 3 0:59:27
4 RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 4 50:28 2 1:01:03

April 28th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Junior 826 Conor Galligan/Jack Galligan 1046 1 35:29 2 0:33:55
2 RS200 Senior 1479 Eoin. O'Cleirigh 1046 2 44:57 2 0:42:58
3 RS200 Junior 421 A. N. Other 1046 3 45:31 2 0:43:31
4 RS FEVA Junior 2404 Ruairi O Cleirigh/Lorcan O'Brien McLaugh 1240 4 65:03 2 0:52:28

April 7th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 1 33:45 3 0:29:47
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 2 29:55 2 0:40:21

April 7th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 1 47:40 2 0:42:52
2 GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 2 48:45 2 0:43:02

April 14th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 1 18:11 3 0:15:04
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 DNF    

April 14th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 1 16:12 3 0:13:25
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 2 20:58 3 0:18:47

April 14th R3 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 1 16:45 3 0:13:53
2 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 3 DNF    

April 21st R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 1 35:13 3 0:29:11
2 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1116 2 34:30 3 0:30:55
3 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1133 3 36:28 3 0:32:11
4 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 36:05 3 0:32:20
5 GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 5 45:00 3 0:39:43

April 21st R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1133 1 36:00 3 0:31:46
2 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1207 2 39:20 3 0:32:35
3 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1116 3 38:32 3 0:34:32
4 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1116 4 39:08 3 0:35:04
5 GP14 Senior 13408 Paul Kinsella 1133 5 45:00 3 0:39:43

April 28 R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 1 42:52 3 0:38:33
2 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1133 2 46:54 3 0:41:24
3 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1135 3 52:25 3 0:46:11
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1116 4 56:55 3 0:51:00

April 28th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1133 1 42:30 2 0:37:31
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 2 46:46 2 0:42:03
3 LASER RADIAL Junior 176805 Adam Leddy 1135 3 53:57 2 0:47:32
4 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1116 4 59:52 2 0:53:39



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com