Championship Series 2017

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 17:16 on October 1, 2017

Asymmetric Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 42, Scoring system: Autumn Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett Sept 30th R1 Sept 30th R2
1st RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 1 (1) 1
2nd RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 4 2 (2) 2
3rd RS200 Senior 1063 Sarah Hoolahan/Fiachra Etchingham 1047 6 3 (3) 3
4th RS FEVA Junior 3559 Ralph Ledwidge 1240 14 7 (DNC) DNC
4th RS200 Senior 421 Gabbie Igoe/Trish Clery 1047 14 7 (DNC) DNC
4th RS200 Senior 942 Sean Craig/Lisa Neary 1047 14 7 (DNC) DNC
4th RS500 Senior 608 A. N. Other 968 14 7 (DNC) DNC

Fast PY Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Autumn Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett Sept 30th R1 Sept 30th R2
1st WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1102 3 1 (2) 1
2nd WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 3 1 1 (2)
3rd ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1113 6 3 (3) 3
4th ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1113 8 4 (4) 4
5th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1113 13 5 (DNC) 5
6th LASER RADIAL Junior 173815 Kevin Gillan 1139 17 8 DNC (DNC)
6th GP14 Senior 13424 Hugh McGuire 1133 17 8 DNC (DNC)

Slow PY Fleet

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Autumn Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett Sept 30th R1 Sept 30th R2
1st RS FEVA Junior 1770 Lorcan O'B McL/Ruairi O'Cleirigh 1240 2 1 (1) 1
2nd LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1200 4 2 (2) 2
3rd H12   na Greg/ Paul Kinsella 1350 6 3 (3) 3
4th LASER PICO Junior 3 Lorcan Geraghty 1318 14 7 (DNC) DNC
4th LASER PICO Junior 8 A. N. Other 1318 14 7 (DNC) DNC
4th LASER PICO Junior 82 Lorcan Geraghty 1318 14 7 (DNC) DNC
4th LASER PICO Junior 20 Leon Bolger 1318 14 7 (DNC) DNC

Sept 30th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 1 28:37 2 0:27:20
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 26:50 2 0:28:29
3 RS200 Senior 1063 Sarah Hoolahan/Fiachra Etchingham 1047 3 30:30 2 0:29:08

Sept 30th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 1 25:41 2 0:24:32
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 942 2 23:45 2 0:25:13
3 RS200 Senior 1063 Sarah Hoolahan/Fiachra Etchingham 1047 3 27:11 2 0:25:58

Sept 30th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 1 29:33 2 0:26:49
2 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1102 2 31:41 2 0:28:45
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1113 3 32:24 2 0:29:07
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1113 4 33:37 2 0:30:12

Sept 30th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1102 1 27:26 2 0:24:54
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1102 2 27:50 2 0:25:15
3 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette Fox 1113 3 29:55 2 0:26:53
4 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger/Donal O'Keefe 1113 4 30:53 2 0:27:45
5 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1113 5 31:20 2 0:28:09

Sept 30th R1 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O'B McL/Ruairi O'Cleirigh 1240 1 12:42 1 0:20:29
2 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1200 2 13:05 1 0:21:48
3 H12   na Greg/ Paul Kinsella 1350 3 33:45 2 0:25:00

Sept 30th R2 - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS FEVA Junior 1770 Lorcan O'B McL/Ruairi O'Cleirigh 1240 1 9:47 1 0:15:47
2 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1200 2 9:48 1 0:16:20
3 H12   na Greg/ Paul Kinsella 1350 3 36:00 2 0:26:40



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com