Spring Series 2017

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 22:51 on April 22, 2017

Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 40, Scoring system: Chamionship Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett April 1st R1 April 1st R2 April 8th R1 April 8th R2 April 15th R1 April 15th R2 April 22nd R1 April 22 R2
1st RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 30 6 (3) 3 1 (DNC) 1 1 (DNC) (DNC)
2nd RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 25 7 (2) (2) 2 1 2 2 (DNC) (DNC)
3rd RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 32 10 (4) (6) 4 (DNC) (5) 3 2 1
4th RS400 Senior 589 Conor Clery 944 56 11 (DNC) (DNC) 5 3 (DNC) (DNC) 1 2
5th RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 37 12 (6) 4 3 2 3 (5) (DNC) (DNC)
6th RS200 Senior 942 Sean Craig/Lisa Neary 1047 56 16 1 1 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC
7th RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 59 20 (DNC) (DNC) 7 DNC (9) (8) 3 3
8th RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 63 24 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 6 4 DNC DNC
9th RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 56 24 (8) (7) (DNC) (DNC) 4 6 DNC DNC
10th RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 64 24 5 5 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC
11th RS FEVA Junior 892 Finian Lennon 1233 71 28 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 7 (DNC) DNC DNC

Fast PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Chamionship Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett April 1st R1 April 1st R2 April 15th R1 April 15th R2 April 22nd R1 April 22 R2
1st LASER Junior 167830 James Delaney 1091 15 3 1 (2) (DNC) (DNC) 1 1
2nd GP14 Senior 13569 Norman Lee 1130 18 5 (DNC) (DNC) 1 1 (3) 3
3rd WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 24 9 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2 2
4th WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th GP14 Senior 13878 David Snow /Debbie Lee [PTB] 1130 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th LASER RADIAL Junior 173815 Kevin Gillan 1135 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th GP14 Senior 13424 Hugh McGuire 1130 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
4th LASER RADIAL Senior   Alice Brennan 1135 34 15 (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)

April 1st R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 942 Sean Craig/Lisa Neary 1047 1 45:45 3 0:43:42
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 46:00 3 0:43:56
3 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 3 41:43 3 0:44:11
4 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 4 45:18 3 0:47:59
5 RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 5 45:42 2 1:05:28
6 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 6 100:00 3 1:35:31
7 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 8 DNF    

April 1st R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 942 Sean Craig/Lisa Neary 1047 1 38:17 3 0:36:34
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 39:00 3 0:37:15
3 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 3 37:36 3 0:39:50
4 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 4 44:24 3 0:42:24
5 RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 5 51:18 3 0:49:00
6 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 6 48:55 3 0:51:49
7 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 7 100:0 3 1:35:31

April 8th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 1 39:18 3 0:41:38
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 45:31 3 0:43:28
3 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 3 51:40 3 0:49:21
4 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 4 49:13 3 0:52:08
5 RS400 Senior 589 Conor Clery 944 5 50:56 3 0:53:57
6 RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 7 DNF    

April 8th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 1 22:03 2 0:21:04
2 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 2 27:06 2 0:25:53
3 RS400 Senior 589 Conor Clery 944 3 25:54 2 0:27:26

April 15th R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 1 29:59 3 0:31:46
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 36:45 3 0:35:06
3 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 3 38:26 3 0:36:42
4 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 4 40:45 3 0:38:55
5 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 5 39:56 3 0:42:18
6 RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 6 41:54 2 0:50:58
7 RS FEVA Junior 892 Finian Lennon 1233 7 45:27 2 0:55:18
8 RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 9 DNF    

April 15th R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 1 33:03 3 0:35:01
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke 1047 2 38:10 3 0:36:27
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 3 35:10 3 0:37:15
4 RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 4 49:43 3 0:40:19
5 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 5 42:42 3 0:40:47
6 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 6 45:25 3 0:43:23
7 RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 8 DNF    

April 22nd R1 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 589 Conor Clery 944 1 41:56 3 0:44:25
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 42:37 3 0:45:09
3 RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 3 49:00 3 0:51:54

April 22 R2 - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 1 26:25 3 0:27:59
2 RS400 Senior 589 Conor Clery 944 2 26:52 3 0:28:28
3 RS400 Senior 1141 Ross Brennan / Ollie Lawrence [PTB] 944 3 33:33 3 0:35:32

April 1st R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER Junior 167830 James Delaney 1091 1 45:45 3 0:41:56

April 1st R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place
1 LASER Junior 167830 James Delaney 1091 2 DNF

April 8th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

April 8th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

April 15th R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1130 1 42:02 3 0:37:12

April 15th R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1130 1 42:33 3 0:37:39

April 22nd R1 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER Junior 167830 James Delaney 1091 1 45:02 3 0:41:17
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 2 50:16 3 0:45:12
3 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1130 3 52:32 3 0:46:29

April 22 R2 - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER Junior 167830 James Delaney 1091 1 26:31 3 0:24:18
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C / Stephen Ternan [PTB] 1112 2 35:02 3 0:31:30
3 GP14 Senior 13569 Norman Lee 1130 3 35:38 3 0:31:32



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com