Wednesday Series 2017

Greystones Sailing Club

Results are provisional as of 20:09 on August 31, 2017

Asymmetric Fleet

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 45, Scoring system: Championship Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett May 10th May 17th May 31st June 7th June 14th June 21st June 28th July 5th July 12th Aug 2nd Aug 9th Aug 16th Aug 23rd Aug 30th
1st RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 67 13 (DNC) 1 1 (DNC) 2 (DNC) (DNC) (DNC) 3 2 1 1 2 (5)
2nd RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 59 18 (3) 2 2 2 (3) 2 (DNC) (DNC) (5) 3 2 3 (DNC) 2
3rd RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 74 21 2 3 3 1 (DNC) 1 3 (DNC) 4 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4
4th RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 83 28 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 4 1 (DNC) 2 1 DNC DNC 1 3
5th RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 99 32 (DNC) 4 4 3 4 7 4 3 (DNC) (DNC) 3 (DNC) (DNC) (DNC)
6th RS200 Senior 898/1063/1250 ? Roy Van Maanen 1047 114 48 1 (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) 1 6 DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
7th RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 111 48 4 (DNC) 6 (DNC) DNC (DNC) (DNC) 4 (11) DNC 4 DNC 6 (DNC)
8th RS200 Junior 421/632 ? Eoin O Cleirigh & Andrew Smith 1047 117 50 5 (DNC) (8) DNC DNC (DNC) (DNC) 2 (DNC) DNC DNC DNC 3 (DNC)
9th RS200 Senior 1343 Marty O'Leary 1047 120 51 (DNC) DNC (DNC) DNC 1 (DNC) DNC (DNC) 1 DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
10th RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 125 53 (DNC) DNC (DNC) DNC DNC 3 2 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC)
11th RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 115 53 (DNC) DNC (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) (DNC) (10) 4 DNC 4 4 9
12th RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 127 58 (DNC) DNC (DNC) DNC DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) 1
13th RS200 Senior 746 Nicky Smith 1047 121 58 (DNC) (DNC) 5 DNC DNC 5 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) 8
14th RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 129 59 6 (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC) (DNC) 5 (DNC) DNC DNC DNC 8 (DNC)
15th RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham/Sarah Hoolahan 944 135 61 (DNC) DNC (DNC) DNC DNC (DNC) DNC DNC (DNC) DNC DNC 2 (DNC) (DNC)
16th RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 130 61 (DNC) DNC (DNC) 5 DNC (DNC) DNC (DNC) 7 DNC DNC DNC (DNC) (DNC)

Fast PY Fleet

Sailed: 14, Discards: 6, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Championship Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett May 10th May 17th May 31st June 7th June 14th June 21st June 28th July 5th July 12th Aug 2nd Aug 9th Aug 16th Aug 23rd Aug 30th
1st WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 44 11 (DNC) 1 (4) 1 (DNC) (3) 1 2 1 (DNC) 1 3 (4) 1
2nd WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 60 14 (DNC) (3) (8) 2 (DNC) 1 2 1 (DNC) (DNC) 3 1 1 3
3rd GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 42 15 1 (4) 2 (4) 2 2 (DNC) (3) 3 1 2 2 (5) (4)
4th GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 81 34 3 (6) 3 (7) (DNC) 4 (DNC) (DNC) 4 3 5 (DNC) 6 6
5th WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 103 35 (DNC) 2 5 3 DNC (DNC) DNC (DNC) 2 (DNC) (DNC) DNC (DNC) 2
6th GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 96 36 2 5 (6) 5 (DNC) 5 3 6 (DNC) (DNC) 6 4 (DNC) (13)
7th GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 110 41 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC 4 5 2 4 DNC (DNC) 5
8th WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 104 49 4 7 7 6 DNC (DNC) DNC 5 (9) (DNC) 7 (DNC) (11) (9)
9th WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 130 51 DNC (DNC) 1 8 1 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC (11) (DNC)
10th ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 123 55 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC (DNC) 8 DNC 8 DNC 2 8
11th ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 126 56 DNC (DNC) (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC (DNC) 7 DNC 9 DNC 3 (10)
12th ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette 1115 142 64 DNC (DNC) (11) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) 6 DNC (DNC) DNC 11 (DNC)
13th ENTERPRISE Senior 21088 David Stedmond 1115 146 65 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC (DNC) 7
14th LASER RADIAL Junior 96255 Conor Galligan 1135 148 65 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) DNC (DNC) DNC 7 (DNC)
15th H12 Junior   Ben Hutchinson 1350 149 65 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 7 (DNC) DNC (DNC) DNC (DNC) (DNC)
16th LASER RADIAL Junior 96255 Lorcan Geraghty 1135 145 66 DNC DNC (DNC) (DNC) DNC DNC DNC (DNC) (DNC) 4 12 DNC (DNC) (13)

Slow PY Fleet

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Championship Series 2017
Rank Class Division SailNo HelmName PY Total Nett May 17th June 21st Aug 2nd Aug 9th Aug 16th Aug 23rd
1st LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1195 21 4 (DNC) (DNC) (DNC) 1 1 2
2nd LASER 4.7 Junior 167830 James Delaney 1195 23 7 (DNC) 1 1 (DNC) DNC (DNC)
3rd LASER PICO Junior Club Barn Wells 1318 29 11 1 (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
4th LASER 4.7 Junior 162732 Adam Leddy 1195 29 12 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2
5th RS FEVA Junior 3929 Ali 1233 30 13 (DNC) (DNC) 3 DNC DNC (DNC)
6th LASER PICO Junior 7 A. N. Other 1318 30 13 (DNC) 3 (DNC) DNC DNC (DNC)
7th RS FEVA Junior 2253 Robyn Maguire 1233 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 8 A. N. Other 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior Club David Rock 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 5 Ralph Ledwidge 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior BT93 Adam Leddy 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th RS FEVA Junior 2404 Rebecca Rock 1233 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 1 Callum Quinn 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 82 Lorcan Geraghty 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 20 Leon Bolger 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)
7th LASER PICO Junior 4 Conor Galligan 1318 33 15 DNC (DNC) (DNC) DNC DNC (DNC)

May 10th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 898/1063/1250 ? Roy Van Maanen 1047 1 32:09 3 0:30:42
2 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 2 30:01 3 0:31:48
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 3 30:57 3 0:32:47
4 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 4 32:14 3 0:34:09
5 RS200 Junior 421/632 ? Eoin O Cleirigh & Andrew Smith 1047 5 37:58 3 0:36:16
6 RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 6 32:47 2 0:39:53

May 17th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 1 20:51 3 0:19:55
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 19:57 3 0:21:08
3 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 3 22:27 3 0:23:47
4 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 4 26:52 2 0:32:41

May 31st - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 1 28:33 3 0:27:16
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 27:59 3 0:29:39
3 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 3 29:55 3 0:31:41
4 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 4 28:27 2 0:34:37
5 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1047 5 37:18 3 0:35:38
6 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 6 40:40 3 0:43:05
7 RS200 Junior 421/632 ? Eoin O Cleirigh & Andrew Smith 1047 8 DNF 3  

June 7th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 1 44:50 3 0:47:30
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 45:45 3 0:48:28
3 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 3 42:51 2 0:52:08
4 RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 5 DNF 3  

June 14th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1343 Marty O'Leary 1047 1 31:31 3 0:30:06
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 2 32:13 3 0:30:46
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 3 30:32 3 0:32:21
4 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 4 32:35 2 0:39:38

June 21st - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 1 47:38 3 0:50:28
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 47:39 3 0:50:29
3 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 3 54:15 3 0:51:49
4 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 4 55:26 3 0:52:57
5 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1047 5 57:13 3 0:54:39
6 RS FEVA Junior 2404/1770 Ruairi O Cleirigh & Lorcan O’Brien McLou 1233 6 46:03 2 0:56:01
7 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 7 47:03 2 0:57:14
8 RS FEVA Junior 177 Alisha Purcell & Marlana Barnwell 1233 8 54:52 2 1:06:45

June 28th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 1 40:45 3 0:38:55
2 RS200 Senior 1478 Sarah Byrne 1047 2 40:48 3 0:38:58
3 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 3 37:15 3 0:39:28
4 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 4 41:30 2 0:50:29
5 RS FEVA Junior 1487 Evan Smith 1233 5 42:00 2 0:51:06

July 5th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 898/1063/1250 ? Roy Van Maanen 1047 1 1:00:06 3 0:57:24
2 RS200 Junior 421/632 ? Eoin O Cleirigh & Andrew Smith 1047 2 1:00:30 3 0:57:47
3 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 3 50:10 2 1:01:02
4 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 4 57:41 3 1:01:06
5 RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 5 54:05 2 1:05:48
6 RS500 Senior 608 A. N. Other 973 6 1:07:05 3 1:08:57

July 12th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1343 Marty O'Leary 1047 1 50:15 3 0:48:00
2 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 2 50:55 3 0:48:38
3 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 3 51:55 3 0:49:35
4 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 4 47:35 3 0:50:24
5 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 5 47:57 3 0:50:48
6 RS200 Senior 898/1063/1250 ? Roy Van Maanen 1047 6 53:30 3 0:51:06
7 RS200 Junior 771 Ben Hutchinson & Ciaran Keogh 1047 7 54:05 3 0:51:39
8 RS FEVA Junior 2404/1770 Ruairi O Cleirigh & Lorcan O’Brien McLou 1233 8 45:17 2 0:55:05
9 RS FEVA Junior 2997 Lorcan Geraghty 1233 9 45:20 2 0:55:09
10 RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 10 59:57 3 0:57:16
11 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 11 60:57 3 1:04:34

Aug 2nd - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 1 27:15 3 0:26:02
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 2 27:48 3 0:26:33
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 3 26:00 3 0:27:33
4 RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 4 38:18 3 0:36:35

Aug 9th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 1 48:34 3 0:46:23
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 49:00 3 0:51:54
3 RS FEVA Junior 892 Finian Duff Lennon/Meghan Hudson Malone 1233 3 45:51 2 0:55:47
4 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 4 56:14 3 0:59:34

Aug 16th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 1 32:48 3 0:31:20
2 RS400 Senior 1276 Fiachra Etchingham/Sarah Hoolahan 944 2 29:51 3 0:31:37
3 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 3 30:38 3 0:32:27
4 RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 4 38:58 3 0:37:13

Aug 23rd - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 1 33:45 3 0:32:14
2 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 2 34:02 3 0:32:30
3 RS200 Junior 421/632 ? Eoin O Cleirigh & Andrew Smith 1047 3 37:05 3 0:35:25
4 RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 4 39:15 3 0:37:29
5 RS400 Senior 040/502 Keith Simpson 944 5 35:35 3 0:37:42
6 RS400 Senior 1141 Ross Brennan/Bart 944 6 36:03 3 0:38:11
7 RS FEVA Junior 1753 Callum Quinn 1233 8 DNF    

Aug 30th - Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 RS400 Senior 1176 Andrew Verso 944 1 47:22 3 0:50:11
2 RS400 Senior 1335 Paul Phelan/Michael Lisovski 944 2 49:56 3 0:52:54
3 RS200 Senior 898 Aaron Jones 1047 3 57:20 3 0:54:46
4 RS400 Senior 589 Conor Clery/Katie Noonan 944 4 53:09 3 0:56:18
5 RS200 Senior 1315 Frank O'Rourke/Sarah Byrne 1047 5 60:15 3 0:57:33
6 RS400 Senior 1308 Gerry Cannon 944 6 56:59 3 1:00:22
7 RS FEVA Junior 177 Alisha Purcell & Marlana Barnwell 1233 7 57:19 2 1:09:44
8 RS200 Senior 746 Nicky Smith 1233 8 65:00 2 1:19:05
9 RS200 Junior 617, 615 Karl 1047 9 57:28 2 1:22:20
10 RS400 Senior 040/502 Keith Simpson 944 12 DNF    
10 RS FEVA Junior 1592 Leon Bolger 1233 12 DNF    

May 10th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 1 39:20 3 0:34:48
2 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 2 41:39 3 0:36:52
3 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 3 41:52 3 0:37:03
4 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 4 44:26 3 0:39:57

May 17th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 32:10 3 0:28:56
2 WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 2 32:37 3 0:29:20
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 3 33:15 3 0:29:54
4 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 4 34:10 3 0:30:14
5 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 5 36:10 3 0:32:00
6 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 6 36:18 3 0:32:07
7 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 7 38:09 3 0:34:18

May 31st - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 1 32:04 3 0:28:50
2 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 2 33:09 3 0:29:20
3 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 3 33:40 3 0:29:48
4 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 4 33:14 3 0:29:53
5 WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 5 33:24 3 0:30:02
6 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 6 34:17 3 0:30:20
7 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 7 34:09 3 0:30:43
8 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 8 35:09 3 0:31:37
9 GP14 Senior 13569 A.N. Other 1130 9 39:07 3 0:34:37
10 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette 1115 11 DNF    

June 7th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 50:17 3 0:45:13
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 2 54:17 3 0:48:49
3 WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 3 55:45 3 0:50:08
4 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 4 56:53 3 0:50:20
5 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 5 57:00 3 0:50:27
6 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 6 57:06 3 0:51:21
7 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 7 58:03 3 0:51:22
8 WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 8 57:38 3 0:51:50

June 14th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 1 35:48 3 0:32:12
2 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 2 42:23 3 0:37:30

June 21st - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 1 53:00 3 0:47:40
2 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 2 54:28 3 0:48:12
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 3 54:15 3 0:48:47
4 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 4 55:24 3 0:49:02
5 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 5 55:26 3 0:49:03
6 LASER Junior 179048 Chris O Mahony 1091 6 48:31 2 1:06:42

June 28th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 47:15 3 0:42:29
2 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 2 48:05 3 0:43:14
3 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 3 49:11 3 0:43:32

July 5th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 1 55:30 3 0:49:55
2 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 2 57:37 3 0:51:49
3 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 3 59:14 3 0:52:25
4 GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 4 1:03:33 3 0:56:14
5 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 5 1:02:42 3 0:56:23
6 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 6 1:05:23 3 0:57:52
7 H12 Junior   Ben Hutchinson 1350 7 54:40 2 1:00:44
8 GP14 Senior 13424 Lousie Fleming 1130 8 1:09:00 3 1:01:04
9 LASER RADIAL Junior 174894 Luke Rankin 1135 9 49:44 2 1:05:44

July 12th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 54:37 3 0:49:07
2 WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 2 55:29 3 0:49:54
3 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 3 58:42 3 0:51:57
4 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 4 59:26 3 0:52:36
5 GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 5 59:27 3 0:52:37
6 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette 1115 6 60:15 3 0:54:02
7 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 7 60:57 3 0:54:40
8 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 8 62:18 3 0:55:52
9 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 9 63:04 3 0:56:43

Aug 2nd - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 1 31:36 3 0:27:58
2 GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 2 33:09 3 0:29:20
3 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 3 35:54 3 0:31:46
4 LASER RADIAL Junior 96255 Lorcan Geraghty 1135 4 37:59 3 0:33:28

Aug 9th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 50:31 3 0:45:26
2 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 2 52:26 3 0:46:24
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 3 52:49 3 0:47:30
4 GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 4 56:44 3 0:50:12
5 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 5 56:49 3 0:50:17
6 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 6 58:24 3 0:51:41
7 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 7 57:35 3 0:51:47
8 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 8 59:19 3 0:53:12
9 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 9 59:39 3 0:53:30
10 LASER RADIAL Junior 96255 Lorcan Geraghty 1135 12 DNF    
10 LASER RADIAL Junior 174114 Andy Lynam 1135 12 DNF    

Aug 16th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 1 35:37 3 0:32:02
2 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 2 36:15 3 0:32:05
3 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 3 36:27 3 0:32:47
4 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 4 37:25 3 0:33:07

Aug 23rd - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 1 38:15 3 0:34:24
2 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 2 41:19 3 0:37:03
3 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 3 43:05 3 0:38:38
4 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 4 43:04 3 0:38:44
5 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 5 44:05 3 0:39:01
6 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 6 46:55 3 0:41:31
7 LASER RADIAL Junior 96255 Conor Galligan 1135 7 50:00 3 0:44:03
8 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 11 DNF    
8 WAYFARER Senior 10111 Morgan Burgess 1112 11 DNF    
8 ENTERPRISE Senior 22691/22598 Bernadette 1115 11 DNF    

Aug 30th - Fast PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 WAYFARER Senior 10934 Seamus O'C/Stephen Ternan [PTB] 1112 1 57:36 3 0:51:48
2 WAYFARER Senior 10018 J Turner 1112 2 59:08 3 0:53:11
3 WAYFARER Senior 10952/11152 Monica Schaefer/Miriam McCarthy 1112 3 59:53 3 0:53:51
4 GP14 Senior 13669/xxx Norman Lee 1130 4 61:08 3 0:54:06
5 GP14 Junior 13624 Ciaran Keogh 1130 5 62:37 3 0:55:25
6 GP14 Senior 14182 N Willis/P Sloan 1130 6 62:39 3 0:55:27
7 ENTERPRISE Senior 21088 David Stedmond 1115 7 62:06 3 0:55:42
8 ENTERPRISE Senior 21655 Bernard Ironmonger 1115 8 62:07 3 0:55:43
9 WAYFARER Senior 10939 David Nixon 1112 9 63:54 3 0:57:28
10 ENTERPRISE Senior 20940 Aidan Geraghty 1115 10 65:06 3 0:58:23
11 GP14 Senior 13403 Robbie Lee 1130 13 DNF    
11 LASER RADIAL Junior 96255 Lorcan Geraghty 1135 13 DNF    

May 10th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

May 17th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER PICO Junior Club Barn Wells 1318 1 45:15 3 0:34:20

May 31st - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

June 7th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

June 14th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

June 21st - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 167830 James Delaney 1195 1 49:08 2 0:41:07
2 LASER PICO Junior 7 A. N. Other 1318 3 DNF    

June 28th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

July 5th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

July 12th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place

Aug 2nd - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 167830 James Delaney 1195 1 34:55 3 0:29:13
2 RS FEVA Junior 3929 Ali 1233 3 DNF    

Aug 9th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1195 1 44:00 2 0:36:49

Aug 16th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1195 1 32:29 3 0:27:11

Aug 23rd - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Elapsed Laps Corrected
1 LASER 4.7 Junior 195270 Evan Dargan Hayes 1195 2 50:00 3 0:41:50
1 LASER 4.7 Junior 162732 Adam Leddy 1195 2 50:00 3 0:41:50

Aug 30th - Slow PY Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class Division SailNo HelmName PY Points Place



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com