Class 2 Midweek - Echo

Class 2 - Midweek - Echo

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: NHC3, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 R1 - 9/7 R2 - 16/7 R3 - 23/7 R4 - 30/6 R5 - 6/8 R6 - 13/8 R7 - 27/8 R8 - 3/9 Total Nett
1st Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 1.0 1.0 1.0 (5.0) (3.0) 1.0 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .878 4.0 (5.0) 4.0 4.0 (6.0) 2.0 2.0 4.0 31.0 20.0
3rd Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne .810 (9.0 DNF) 4.0 5.0 1.0 2.0 4.0 7.0 DNF (15.0 DNC) 47.0 23.0
4th Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 3.0 2.0 (8.0) (10.0 DNC) 5.0 5.0 3.0 7.0 43.0 25.0
5th Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 2.0 6.0 (14.0 DNC) 10.0 DNC (13.0 DNC) 3.0 7.0 DNF 1.0 56.0 29.0
6th Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .854 6.0 3.0 6.0 (10.0 DNC) (8.0) 6.0 7.0 DNF 2.0 48.0 30.0
7th Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.941 9.0 RET 9.0 DNF (11.0) 3.0 1.0 (12.0) 7.0 DNF 6.0 58.0 35.0
8th Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .922 5.0 (15.0 DNC) 2.0 10.0 DNC (13.0 DNC) 7.0 4.0 8.0 64.0 36.0
9th Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .896 13.0 DNC 9.0 RET 3.0 2.0 4.0 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 69.0 39.0
10th Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .849 9.0 RET 9.0 DNF (10.0) 6.0 9.0 (11.0) 7.0 DNF 9.0 70.0 49.0
11th Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .863 9.0 RET 9.0 DNF 9.0 10.0 DNC 7.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 83.0 53.0
12th Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .907 (13.0 DNC) 9.0 DNF (14.0 DNC) 7.0 10.0 10.0 7.0 DNF 12.0 82.0 55.0
13th Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.925 (13.0 DNC) 9.0 DNF 7.0 10.0 DNC 13.0 DNC (15.0 DNF) 7.0 DNF 10.0 84.0 56.0
14th Class 2 HeBe Dufor 32   David Roche .904 13.0 DNC (15.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 13.0 DNC (16.0 DNC) 7.0 DNF 11.0 99.0 68.0
15th Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .855 13.0 DNC (15.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 13.0 DNS (16.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 101.0 70.0
16th Class 2 Legally Blonde First 31.7   Niall LeMasney / Gordon Guthbert .922 13.0 DNC (15.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 13.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 111.0 80.0
16th Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .892 13.0 DNC (15.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 DNC 13.0 DNC (16.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 111.0 80.0

R1 - 9/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 1:01:00 0:55:16 1.0
2 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 1:16:13 1:08:22 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 1:14:52 1:09:02 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .878 1:18:50 1:09:13 4.0
5 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .922 1:15:17 1:09:25 5.0
6 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .854 1:30:10 1:17:00 6.0
7 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne .810 DNF   9.0
7 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.941 RET   9.0
7 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .849 RET   9.0
7 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .863 RET   9.0

R2 - 16/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 0.932 55:47 0:51:59 1.0
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.918 1:12:52 1:06:53 2.0
3 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.842 1:31:09 1:16:45 3.0
4 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.810 1:41:28 1:22:11 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.874 1:36:21 1:24:13 5.0
6 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn 0.896 1:34:54 1:25:02 6.0
7 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.941 DNF   9.0
7 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.896 RET   9.0
7 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.849 DNF   9.0
7 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher 0.863 DNF   9.0
7 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.907 DNF   9.0
7 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.925 DNF   9.0

R3 - 23/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 0.970 44:16 0:42:56 1.0
2 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire 0.917 55:00 0:50:26 2.0
3 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.896 57:16 0:51:19 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.851 1:01:31 0:52:21 4.0
5 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.792 1:08:52 0:54:33 5.0
6 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.834 1:05:51 0:54:55 6.0
7 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.925 1:01:38 0:57:01 7.0
8 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.950 1:02:59 0:59:50 8.0
9 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher 0.863 1:11:26 1:01:39 9.0
10 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.849 1:16:05 1:04:36 10.0
11 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.941 1:12:14 1:07:58 11.0

R4 - 30/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.788 50:31 0:39:48 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.909 45:30 0:41:22 2.0
3 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.921 46:12 0:42:33 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.858 50:39 0:43:27 4.0
5 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 1.004 43:56 0:44:07 5.0
6 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.834 53:53 0:44:56 6.0
7 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.907 49:56 0:45:17 7.0

R5 - 6/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.918 50:04 0:45:58 1.0
2 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.791 58:54 0:46:35 2.0
3 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 0.993 46:57 0:46:37 3.0
4 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.914 51:39 0:47:12 4.0
5 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.932 51:24 0:47:54 5.0
6 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.851 57:43 0:49:07 6.0
7 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher 0.843 59:25 0:50:05 7.0
8 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.828 1:02:10 0:51:28 8.0
9 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.823 1:07:12 0:55:18 9.0
10 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.897 1:05:54 0:59:07 10.0
11 Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter 0.855 DNS   13.0

R6 - 13/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 1.006 47:07 0:47:24 1.0
2 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.852 56:50 0:48:25 2.0
3 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn 0.871 59:11 0:51:33 3.0
4 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.801 1:05:07 0:52:10 4.0
5 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.936 56:39 0:53:01 5.0
6 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.823 1:04:52 0:53:23 6.0
7 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire 0.935 57:34 0:53:49 7.0
8 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.922 59:31 0:54:52 8.0
9 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher 0.841 1:08:55 0:57:58 9.0
10 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.890 1:08:07 1:00:37 10.0
11 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.820 1:18:58 1:04:45 11.0
12 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.934 1:09:25 1:04:50 12.0
13 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.914 DNF   15.0

R7 - 27/8

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 1.029 41.03 0.42.14 1.0
2 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.876 55.17 0.48.26 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.936 54.12 0.50.44 3.0
4 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire 0.933 55.19 0.51.37 4.0
5 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.805 DNF   7.0
5 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn 0.879 DNF   7.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.822 DNF   7.0
5 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.923 DNF   7.0
5 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.810 DNF   7.0
5 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.883 DNF   7.0
5 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.914 DNF   7.0
5 Class 2 HeBe Dufor 32   David Roche 0.904 DNF   7.0

R8 - 3/9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn 0.879 55.21 0.48.39 1.0
2 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.822 1.00.05 0.49.23 2.0
3 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan 1.002 49.29 0.49.35 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman 0.846 59.04 0.49.58 4.0
5 Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter 0.855 59.48 0.51.08 5.0
6 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.923 56.01 0.51.42 6.0
7 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor 0.893 58.06 0.51.53 7.0
8 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire 0.887 1.00.32 0.53.42 8.0
9 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy 0.810 1.06.50 0.54.08 9.0
10 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.914 1.00.58 0.55.43 10.0
11 Class 2 HeBe Dufor 32   David Roche 0.904 1.02.17 0.56.18 11.0
12 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett 0.883 1.03.56 0.56.27 12.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com