Class 2 Championship - Echo

Class 2 - Autumn - Echo

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC3, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 R1 - 26/9   R2 - 3/10   Total Nett
1st Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.898 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne .793 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Class 2 Legally Blonde First 31.7   Niall LeMasney / Gordon Guthbert .869 5.0 4.0 9.0 9.0
4th Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .817 6.0 5.0 11.0 11.0
5th Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .872 3.0 11.0 DNC 14.0 14.0
6th Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .889 4.0 11.0 DNC 15.0 15.0
7th Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .902 9.0 6.0 15.0 15.0
8th Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .891 11.0 7.0 18.0 18.0
9th Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .971 7.0 11.0 DNC 18.0 18.0
10th Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .948 17.0 DNF 2.0 19.0 19.0
11th Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .993 8.0 11.0 DNC 19.0 19.0
12th Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.901 10.0 10.0 DNF 20.0 20.0
13th Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .849 12.0 11.0 DNC 23.0 23.0
14th Class 2 HeBe Dufour 32   David Roche .904 13.0 11.0 DNC 24.0 24.0
15th Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .926 14.0 11.0 DNC 25.0 25.0
16th Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .949 18.0 DNC 11.0 DNC 29.0 29.0
16th Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .800 18.0 DNC 11.0 DNC 29.0 29.0
16th Class 2 Night Flyer Super Seal 26 1432 John Kissane .857 18.0 DNC 11.0 DNC 29.0 29.0
16th Class 2 Allegro First 28   Paul Sunderland .854 18.0 DNC 11.0 DNC 29.0 29.0

R1 - 26/9

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne .793 2.02.15 1.36.57 1.0
2 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.898 1.49.31 1.38.21 2.0
3 Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .872 1.57.14 1.42.14 3.0
4 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .889 1.56.09 1.43.15 4.0
5 Class 2 Legally Blonde First 31.7   Niall LeMasney / Gordon Guthbert .869 1.59.46 1.44.05 5.0
6 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .817 2.09.08 1.45.30 6.0
7 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .971 1.49.17 1.46.07 7.0
8 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .993 1.48.38 1.47.52 8.0
9 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .902 1.59.54 1.48.09 9.0
10 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.901 2.01.58 1.49.54 10.0
11 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .891 2.04.00 1.50.29 11.0
12 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .849 2.10.30 1.50.48 12.0
13 Class 2 HeBe Dufour 32   David Roche .904 2.09.03 1.56.40 13.0
14 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .926 2.07.22 1.57.56 14.0
15 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .948 DNF   17.0

R2 - 3/10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName NHC3 Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton 0.908 2.00.53 1.49.46 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones 0.948 1.59.46 1.53.32 2.0
3 Class 2 Bally Blue Ruffian 23 609 Kieran O'Byrne 0.803 2.26.57 1.58.00 3.0
4 Class 2 Legally Blonde First 31.7   Niall LeMasney / Gordon Guthbert 0.874 2.21.12 2.03.25 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn 0.818 2.33.40 2.05.42 5.0
6 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn 0.898 2.31.49 2.16.20 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady 0.885 2.43.02 2.24.17 7.0
8 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney 0.895 DNF   10.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com