Class 2 Championship - Fixed

Class 2 - Championship - Fixed

Overall

Sailed: 17, Discards: 4, To count: 13, Rating system: IRC, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC R1 - 12/6   R2 - 19/6   R3 - 26/6   R4 - 3/7   R5 - 10/7   R6 - 17/7   R7 - 31/7   R8 - 7/8   R9 -14/7   R10 - 21/8   R11 - 4/9   R12 - 11/09   R13 - 18/09   R14 - 25/09   R15 - 2/10   R16 - 9/10   R17 - 16/10   Total Nett
1st Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 1.0 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (14.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 35.0 15.0
2nd Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 2.0 (16.0 RET) 1.0 (4.0) 3.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 3.0 (4.0) 2.0 2.0 3.0 2.0 56.0 28.0
3rd Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 4.0 5.0 3.0 (6.0) (7.0) (15.0 DNC) 3.0 (10.0 DNC) 4.0 5.0 2.0 4.0 3.0 3.0 6.0 2.0 3.0 85.0 47.0
4th Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 3.0 3.0 6.0 5.0 4.0 3.0 6.0 (10.0 DNS) (8.0) 6.0 6.0 2.0 2.0 (9.0) 3.5 (7.0) 5.0 88.5 54.5
5th Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 (12.0) (12.0) (11.0) 9.0 5.0 (15.0 DNC) 5.0 10.0 DNC 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0 4.0 3.5 4.0 4.0 116.5 66.5
6th Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 8.0 4.0 (14.0 DNC) 7.0 6.0 5.0 4.0 (10.0 DNC) 5.0 (10.0) 4.0 (16.0 DNC) 8.0 5.0 7.0 5.0 6.0 124.0 74.0
7th Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 6.0 7.0 8.0 8.0 (11.0) (10.0) (14.0 DNC) 4.0 (11.0) 8.0 7.0 6.0 7.0 7.0 9.0 10.0 DNF 7.0 140.0 94.0
8th Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 9.0 (16.0 RET) 4.0 10.0 10.0 11.0 9.0 3.0 (13.0) 9.0 9.0 11.0 (15.0) 8.0 10.0 6.0 (15.0) 168.0 109.0
9th Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 7.0 8.0 (14.0 DNC) (15.0 RET) (12.0) 12.0 8.0 10.0 DNC (14.0) 12.0 10.0 8.0 6.0 10.0 11.0 10.0 DNF 9.0 176.0 121.0
10th Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 (17.0 DNC) 10.0 (14.0 DNC) (15.0 RET) 8.0 7.0 14.0 DNC 7.0 12.0 7.0 8.0 10.0 10.0 (15.0 DNC) 8.0 10.0 DNF 11.0 183.0 122.0
11th Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 11.0 11.0 9.0 11.0 (16.0 DNC) 8.0 7.0 5.0 9.0 (17.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 13.0 (15.0 DNC) 12.0 14.0 DNC 12.0 191.0 129.0
12th Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 (17.0 DNC) 9.0 10.0 (17.0 DNC) 9.0 6.0 13.0 RET 10.0 DNC 7.0 (15.0 RET) 14.0 DNC (15.0 RET) 9.0 6.0 15.0 DNC 14.0 DNC 8.0 194.0 130.0
13th Class 2 Jumpin' Jive J24 3060 Mark Usher .880 (17.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 1.0 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC 6.0 1.0 14.0 DNC 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC (18.0 DNC) 207.0 136.0
14th Class 2 Just a Minute J24 1183 Adam Leddy .880 5.0 (18.0 DNC) 14.0 DNC (17.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 14.0 DNC 10.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 3.0 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 14.0 DNC (18.0 DNC) 218.0 147.0
15th Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 10.0 6.0 14.0 DNC (17.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 9.0 11.0 11.0 15.0 DNS 14.0 DNC (18.0 DNC) 225.0 156.0
16th Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 13.0 13.0 (14.0 DNC) 12.0 (15.0 DNF) 9.0 10.0 10.0 DNC (17.0 DNC) 11.0 14.0 DNC 12.0 14.0 14.0 DNF (15.0 DNC) 10.0 DNF 14.0 217.0 156.0
17th Class 2 Imprint Formula 28 GBR8910Y Tony Hayes .906 (17.0 DNC) 2.0 7.0 3.0 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC (17.0 DNC) 17.0 DNC 14.0 DNC 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC (18.0 DNC) 228.0 158.0
18th Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.904 (17.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 DNC (17.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 6.0 10.0 15.0 RET 14.0 DNC 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 244.0 174.0
19th Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .855 (17.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 17.0 DNC 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 14.0 DNC 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC (18.0 DNC) 256.0 185.0
20th Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 (17.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 DNC (17.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC (17.0 DNC) 17.0 DNC 14.0 DNC 16.0 DNC 12.0 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 13.0 254.0 185.0
21st Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .950 14.0 (18.0 DNC) 14.0 DNC (17.0 DNC) 16.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC 10.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 14.0 DNC 16.0 DNC (18.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 14.0 DNC (18.0 DNC) 262.0 191.0

R1 - 12/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 1;12;00 1;05;14 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 1;18;04 1;07;55 2.0
3 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 1;18;22 1;09;21 3.0
4 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 1;17;27 1;11;25 4.0
5 Class 2 Just a Minute J24 1183 Adam Leddy .880 1;21;49 1;12;00 5.0
6 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 1;26;20 1;19;26 6.0
7 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 1;25;56 1;21;38 7.0
8 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 1;33;16 1;23;56 8.0
9 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 1;30;48 1;25;48 9.0
10 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 1;33;38 1;28;57 10.0
11 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 1;48;13 1;30;54 11.0
12 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 1;44;08 1;31;38 12.0
13 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 1;41;11 1;34;18 13.0
14 Class 2 Red Pepper First 30 332 Mark Usher .950 1;39;46 1;34;47 14.0

R2 - 19/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 1;34;10 1;25;19 1.0
2 Class 2 Imprint Formula 28 GBR8910Y Tony Hayes .906 1;41;10 1;31;39 2.0
3 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 1;50;32 1;37;49 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 1;51;28 1;40;19 4.0
5 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 1;50;10 1;41;34 5.0
6 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 1;52;17 1;46;40 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 2;02;03 1;52;17 7.0
8 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 2;06;45 2;00;25 8.0
9 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 2;17;59 2;01;26 9.0
10 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 2;21;09 2;09;09 10.0
11 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 2;37;44 2;12;30 11.0
12 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 2;34;35 2;16;02 12.0
13 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 2;37;50 2;27;06 13.0
14 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 RET   16.0
14 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 RET   16.0

R3 - 26/6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:34:52 1:22:32 1.0
2 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:34:00 1:25:10 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:37:18 1:29:43 3.0
4 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:34:58 1:29:45 4.0
5 Class 2 Chase Me Westerly Fulmar BK 397 John Raughter .855 01:45:48 1:30:28 5.0
6 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:43:41 1:31:46 6.0
7 Class 2 Imprint Formula 28 GBR8910Y Tony Hayes .906 01:42:43 1:33:04 7.0
8 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:49:09 1:40:25 8.0
9 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 02:23:32 2:00:34 9.0
10 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 02:20:54 2:04:00 10.0
11 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 02:31:19 2:13:10 11.0

R4 - 3/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Jumpin' Jive J24 3060 Mark Usher .880 01:03:30 0:55:53 1.0
2 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:09:20 1:02:49 2.0
3 Class 2 Imprint Formula 28 GBR8910Y Tony Hayes .906 01:12:00 1:05:14 3.0
4 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:19:22 1:09:03 4.0
5 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:24:20 1:14:38 5.0
6 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:22:17 1:15:52 6.0
7 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:24:33 1:16:06 7.0
8 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:27:30 1:20:30 8.0
9 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:43:56 1:31:28 9.0
10 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 1:37:41 1:32:19 10.0
11 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 02:00:42 1:41:23 11.0
12 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 02:07:53 1:59:11 12.0
13 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 RET   15.0
13 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 RET   15.0

R5 - 10/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Jumpin' Jive J24 3060 Mark Usher .880 01:27:58 1:17:25 1.0
2 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:26:34 1:18:26 2.0
3 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:37:30 1:24:50 3.0
4 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:45:21 1:33:14 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:48:59 1:35:54 5.0
6 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:47:05 1:36:23 6.0
7 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:45:58 1:37:42 7.0
8 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:50:12 1:40:50 8.0
9 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 01:54:37 1:40:52 9.0
10 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:52:22 1:46:11 10.0
11 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:57:16 1:47:53 11.0
12 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 02:03:02 1:56:53 12.0
13 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 DNF   15.0

R6 - 17/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Just a Minute J24 1183 Adam Leddy .880 52:47 0:46:27 1.0
2 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 52:34 0:47:38 2.0
3 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 58:03 0:51:22 3.0
4 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:01:35 0:53:35 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 59:36 0:53:38 5.0
6 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 01:02:39 0:55:08 6.0
7 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:05:05 0:59:33 7.0
8 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:11:15 0:59:51 8.0
9 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 01:10:26 1:05:39 9.0
10 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:12:12 1:06:25 10.0
11 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:10:36 1:06:43 11.0
12 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:14:30 1:10:47 12.0

R7 - 31/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:13:33 1:06:38 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:22:58 1:12:11 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:18:59 1:12:49 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:23:21 1:15:01 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:28:30 1:17:53 5.0
6 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:29:07 1:18:52 6.0
7 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:44:44 1:27:59 7.0
8 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:32:41 1:28:03 8.0
9 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:38:53 1:33:27 9.0
10 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 01:48:35 1:41:12 10.0
11 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 RET   13.0

R8 - 7/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:09:15 1:02:44 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:13:18 1:03:46 2.0
3 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:15:43 1:11:33 3.0
4 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:24:44 1:17:57 4.0
5 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:44:00 1:27:22 5.0
6 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.904 01:48:10 1:37:47 6.0
7 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:52:50 1:43:15 7.0
8 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 DNS   10.0

R9 -14/7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 33:20 0:30:12 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 39:35 0:34:26 2.0
3 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 40:05 0:35:16 3.0
4 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 38:38 0:35:37 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 40:54 0:36:49 5.0
6 Class 2 Jumpin' Jive J24 3060 Mark Usher .880 42:12 0:37:08 6.0
7 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 43:56 0:38:40 7.0
8 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 45:57 0:40:40 8.0
9 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 51:00 0:42:50 9.0
10 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.904 50:25 0:45:35 10.0
11 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 50:45 0:46:41 11.0
12 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 52:01 0:47:36 12.0
13 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 57:17 0:54:08 13.0
14 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 58:44 0:55:48 14.0

R10 - 21/8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Jumpin' Jive J24 3060 Mark Usher .880 01:13:53 1:05:01 1.0
2 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:16:09 1:09:00 2.0
3 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:19:58 1:09:34 3.0
4 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:19:28 1:09:56 4.0
5 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:20:22 1:14:06 5.0
6 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:23:47 1:14:09 6.0
7 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:21:25 1:14:30 7.0
8 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:21:13 1:14:43 8.0
9 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:19:23 1:15:01 9.0
10 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:24:25 1:15:59 10.0
11 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 1:30:30 1:24:21 11.0
12 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:32:05 1:27:29 12.0
13 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 RET   15.0
13 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.904 RET   15.0

R11 - 4/9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:21:15 1:10:41 1.0
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:17:09 1:11:08 2.0
3 Class 2 Just a Minute J24 1183 Adam Leddy .880 01:24:17 1:14:10 3.0
4 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:27:00 1:18:18 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:31:33 1:20:34 5.0
6 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:33:36 1:22:50 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:30:53 1:23:37 7.0
8 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:32:12 1:24:22 8.0
9 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 1:32:17 1:27:12 9.0
10 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:34:05 1:29:23 10.0
11 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 01:34:37 1:29:53 11.0

R12 - 11/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:20:30 1:12:56 1.0
2 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:37:43 1:26:29 2.0
3 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:40:04 1:27:03 3.0
4 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:40:14 1:32:25 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:46:29 1:33:42 5.0
6 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 02:08:48 1:58:30 6.0
7 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 02:24:53 2:01:42 7.0
8 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 02:08:38 2:02:12 8.0
9 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 02:15:21 2:08:35 9.0
10 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 02:21:05 2:09:05 10.0
11 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 02:17:04 2:09:32 11.0
12 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 02:21:37 2:11:59 12.0
13 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 RET   15.0

R13 - 18/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:16:34 1:09:22 1.0
2 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:27:03 1:17:02 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 1:25:58 1:19:16 3.0
4 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:31:55 1:19:58 4.0
5 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:34:03 1:22:46 5.0
6 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:29:34 1:25:05 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:33:12 1:25:45 7.0
8 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:35:36 1:26:02 8.0
9 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 01:39:31 1:27:34 9.0
10 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:35:44 1:27:36 10.0
11 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 01:32:21 1:27:44 11.0
12 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 01:40:40 1:30:18 12.0
13 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:48:49 1:31:24 13.0
14 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 01:41:56 1:35:00 14.0
15 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:44:30 1:38:45 15.0

R14 - 25/09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:26:32 1:18:24 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:30:42 1:18:55 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:27:25 1:20:36 3.0
4 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:38:31 1:26:42 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:39:20 1:29:24 5.0
6 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 01:46:47 1:33:58 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:42:16 1:34:05 7.0
8 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:40:32 1:35:00 8.0
9 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:48:00 1:35:35 9.0
10 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:44:54 1:39:39 10.0
11 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 01:57:27 1:51:35 11.0
12 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 DNF   14.0

R15 - 2/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 54:09 0:49:04 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 59:47 0:52:01 2.0
3 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 59:10 0:52:22 3.5
3 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 59:30 0:52:22 3.5
5 Class 2 Just a Minute J24 1183 Adam Leddy .880 01:00:15 0:53:01 5.0
6 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 57:33 0:53:04 6.0
7 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:02:40 0:56:24 7.0
8 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:05:00 0:59:29 8.0
9 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:05:25 1:00:11 9.0
10 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:05:50 1:02:13 10.0
11 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:08:59 1:05:32 11.0
12 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:18:53 1:06:16 12.0
13 Class 2 Run'n L8 First 31.7 7821 Celine McGuire .950 DNS   15.0

R16 - 9/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 50:30 0:45:45 1.0
2 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:58:00 1:48:48 2.0
3 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 02:11:10 1:54:07 3.0
4 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 02:11:40 1:55:52 4.0
5 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 02:12:34 1:59:19 5.0
6 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 02:06:40 1:59:42 6.0
7 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 02:17:30 2:01:41 7.0
8 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 DNF   10.0
8 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 DNF   10.0
8 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 DNF   10.0
8 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 DNF   10.0

R17 - 16/10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName IRC Elapsed Corrected Points
1 Class 2 Flash Formula 28 9668 Graeme Noonan .906 01:17:46 1:10:27 1.0
2 Class 2 Chouskikou First 28 1689 Alan Jones .870 01:21:54 1:11:15 2.0
3 Class 2 No Brakes First 27.7 29003 Joe Taylor .922 01:21:02 1:14:43 3.0
4 Class 2 Overdraft First 28.5 3145 Anto Quinn .880 01:26:06 1:15:46 4.0
5 Class 2 Huntress Impala 9607 Kieran O'Byrne .885 01:26:12 1:16:17 5.0
6 Class 2 Impressions First 30E 3838 Brian Allman .900 01:33:18 1:23:58 6.0
7 Class 2 Gemini Sun Oddessy 32 5032 Gerry O'Grady .920 01:33:50 1:26:20 7.0
8 Class 2 Allegro First 285 592 Paul Sunderland .880 01:38:58 1:27:05 8.0
9 Class 2 Legally Blonde First 31.7 3175 Niall LeMasney / Gordon Guthbert .950 01:33:22 1:28:42 9.0
10 Class 2 HeBe IV Dufor 32 1174 David Roche 0.904 01:39:17 1:29:45 10.0
11 Class 2 Peggy Anne Hanse 311   Neill Kearney .915 01:38:19 1:29:58 11.0
12 Class 2 Solas Albin Comfort 30 166 Pat Darcy .840 01:47:12 1:30:03 12.0
13 Class 2 Ventosa First 325 575 Richard Nairn .897 01:40:58 1:30:34 13.0
14 Class 2 Oystercatcher GibSea 37 1177 Brian Hett .932 01:37:45 1:31:06 14.0
15 Class 2 Wraith Oceanis 35   Ian Barton .945 01:43:15 1:37:34 15.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com